Trochę prawdy o coli...

Trochę prawdy o coli...

Coca-Cola

Coca-Cola to najpopularniejszy gazowany napój na świecie, a także najdroższe i najbardziej rozpoznawalne logo. Ale to wiedzą wszyscy. Około 117 lat temu, 12 marca 1894 r., sprzedano pierwszą butelkę tego słodkiego, ciemnego płynu. 

 

Trochę prawdy o coli

 


1. Gdyby nie barwniki, Coca-Cola miałaby kolor zielony. I to raczej z tych brzydko zgniłozielonych. W produkcji najczęściej stosowanym barwnikiem jest związek o tajemniczej nazwie E150d, pod którą kryje się zwykły karmel.

2. Gdy w Chinach zaczęto sprzedawać coca-colę, jej nazwę zapisano znakami, które w wymowie brzmiały jak “coca-cola”. Niestety okazało się, że ich znaczenie to “ugryź woskową ropuchę”. Wtedy nie za dobrze się sprzedawała ;)

3. W puszkach pojawiła się dopiero w 1955r.

4. Coca-cola zabija robaki.

5. Służy też jako odrdzewiacz. Świetnie czyści srebro.

6. W jednej puszce jest 10 łyżeczek cukru. Nie czujesz przesłodzenia, bo kwas fosforowy niweluje ten smak. 20 minut później cukier jest już we krwi, co powoduje strzał insuliny!

To tylko kilka faktów o coli. Chcesz się podzielić swoją wiedzą na temat tego "pysznego" gazowanego napoju? Pisz śmiało w komentarzach poniżej 😎

 


Bibliografia
deser.pl | eioba.pl | fakt24.pl


Autorką tego tekstu jest:
Monika

 

Sztuka manipulacji

Sztuka manipulacji

Sztuka manipulacji 

Byłeś kiedyś manipulowany, może chciałbyś się czegoś więcej o tym dowiedzieć?

 

Kto daje się najłatwiej a kto najtrudniej zmanipulować?

 

a) Najłatwiej dają sobą manipulować osoby:
-które są słabe psychicznie,
-które łatwo się poddają,
-łatwowierne,
-mają niską samoocenę.

b) Najmniej podatne na manipulację są osoby:

    -które są pewne siebie,
    -wierzą w swoje możliwości.

Dlaczego dajemy sobą manipulować?

1. Jeżeli ktoś nam pomoże uważamy, że powinniśmy mu się odwdzięczyć, lecz często zdarza się, że te przysługi nie równoważą się.
2. Gdy nie wiemy jak się zachować ”idziemy” za tłumem.
3. Najłatwiej ulegamy osobą, które lubimy bo darzymy je zaufaniem.

Dlaczego zazwyczaj zauważamy to że ktoś nami manipuluje dopiero po fakcie?

•    Uważamy, że zrobimy to lepiej.
•    Jesteśmy zbyt asertywni (nie umiemy odmówić, powiedzieć nie).
•    Jeśli jest to np. jakiś projekt czujemy się za niego współodpowiedzialni.

Często dzieje się tak że osoba wie, iż jest manipulowana, jednakże daje się wykorzystywać. Dlaczego? 

Taka osoba może się uważać za:
•    Nieudolną,
•    Może mieć kompleksy z różnych powodów,
•    Dla takiej osoby może być ważne, że ma tzw. Guru.

5 wskazówek aby, nie dać sobą manipulować

1. Zachowaj dystans emocjonalny.
(Spokój i trzymanie emocji na wodzy pozwala na chłodniejszy osąd zaistniałej sytuacji. Bądź ostrożny/a w przypadku, gdy ktoś wobec jednych jest nadzwyczaj miły, a zupełnie inaczej podchodzi do pozostałych osób.)

2. Nie bierz na siebie winy.
(Nie daj się wpędzać w poczucie winy i nie decyduj się na ustępstwa w nadziei, że druga strona odstąpi od oczekiwań i problem minie. Żądaj dla siebie szacunku i sprawdź, czy ten „układ” polega na współpracy czy jedynie na oddawaniu przez ciebie komuś przysług.)

3. Nie milcz i zadawaj własne pytania.
(Jeśli czujesz, że rozmowa wchodzi na niespodziewany tor i rozmówca stosuje manipulację, powiedz stop. Przerwij toczącą się rozmowę, wyjaw własne odczucia, doprecyzuj, o co tak naprawdę chodzi.)

4. Zastanów się dwa razy.
(Nie pozwalaj przyciskać się do muru, poproś o czas do namysłu i chłodno przemyśl rzuconą propozycję. Czas do namysłu pozwoli spojrzeć na sprawę z dystansu.)

5. Polub słowo ”NIE”.
(Bądź asertywny/a i gdy zajdzie potrzeba, stanowczo, ale grzecznie odmów wykonania prośby. Bez nerwów i na spokojnie możesz obronić swoje przekonania, bez wchodzenia w otwarty konflikt.)

Sztuka manipulacji
    
Bibliografia
ohme.pl | discovery-nature.com

Autorką tego tekstu jest:
Zuzanna 
Ryby (i dzieci) głosu nie mają

Ryby (i dzieci) głosu nie mają

Ryby głosu nie mają

 

Słyszeliście to? I co? Uwierzyliście! A przecież o dzieciach mówi się to samo. Jednak one potrafią wrzeszczeć wniebogłosy.
A tak na bardzo poważnie to dzisiejszy odkrywczy wpis będzie o rybach. I głosie. Oraz o tym jak ryby cierpią.

 

Czy ryby mają głos?

Nie słyszymy dźwięków ryb!

Czy ryby wrzeszczą kiedy wyłowi je się na powierzchnię? Taplając się bezlitośnie w ostatnich kroplach wody oczerniają w swoim języku człowieka i jego złośliwość?
Raczej nie.
I tu docieramy do chwili refleksji i zastanowienia. To, że takich pogawędek nie słyszymy nie oznacza wcale, że ryby nie potrafią trajkotać! Rafy koralowe pod względem różnorodności dźwięków przypominają centra wielkich miast.
A hałasuję tam nie tylko ryby, ale też krewetki, jeżowce i kraby!


Po co tym rybom głos?

Po to żeby się porozumieć i przekazać informacje. Ryby "odzywają się" gdy bronią swojego terytorium lub gdy chcą zainteresować partnera. Często też mówią o zbliżającym się niebezpieczeństwie czy o miejscu znalezienia pokarmu. Niektóre gatunki ryb krzyczą w czasie kłótni o pożywienie czy kiedy starają się przestraszyć wrogów.


Jak ryby się odzywają? Co ze słuchem?

Ryby wydawać dźwięk mogą dzięki pęcherzowi pławnemu lub specjalnym, szybko drgającym mięśniom. Narządem rybiego słuchu jest linia boczna, czyli zespół ciałek zmysłowych ciągnący się od głowy ryby do jej ogona. Na włoski czuciowe znajdujące się na linii bocznej, oddziałuje docierająca do ryby fala dźwiękowa. Włoski pobudzają impulsy nerwowe, które dochodząc do mózgu powodują, że ryba słyszy.
Prawda jest taka, że mówią tylko wybrane gatunki ryb, za to słyszą wszystkie. Niektóre potrafią wychwytywać fale dźwiękowe za pomocą narządu Webera - łańcucha kostek łączący pęcherz pławny z błędnikiem błoniastym ucha.


Dźwięki i drogowskazy. Biedne ryby   

Podwodny hałas emitowany przez ryby, ssaki wodne i bezkręgowce jest swego rodzaju drogowskazem. W pierwszych momentach życia, ryby często kierują się słuchem, by znaleźć dla siebie odpowiedni dom. Zniekształcone dźwięki dochodzące na przykład z rafy koralowej mogą zgubić wędrujące ryby! W ten sposób gubią się całe ławice, co doprowadza do wymierania gatunków.

Dźwięki urządzeń takich jak motorówki, statki, skutery wodne, sonary, pogłębiarki czy odgłosy podwodnych detonacji wywołują niewyobrażalnie wielkie zakłócenia i niechciany hałas w podwodnym świecie. Okropne dźwięki mogą rozchodzić się pod wodą na odległość nawet dziesiątek kilometrów.
Staje się to poważnym zagrożeniem nie tylko dla życia ryb, ale także dla delfinów, morświnów oraz wielorybów. Nadmiar obcych dźwięków źle działa na ich zmysł echolokacji, dzięki któremu orientują one się w morskiej przestrzeni i zdobywają pokarm.


Jeżowce i płetwal

Te morskie zwierzaki tak jak ryby potrafią "mówić". Oczywiście po swojemu. Jeżowce w czasie skrobania rafy koralowej i poszukiwania pożywienia wydają dźwięki przypominające zgrzytanie zębów, o natężeniu 20-30 dB. Płetwal błękitny zaś oddaje odgłosy słyszalne z odległości setek kilometrów, o natężeniu 190 dB. Ustala tym samym swoje położenie i komunikuje się.

Czy ryby mają głos?

 

Co sądzicie na temat rybnych pogawędek?

Czy zastanawialiście się kiedyś nad komfortem słuchowym stworzonek pływających sobie w akwarium? A tych w morzu?

Piszcie śmiało w komentarzach o czym mówią ryby i nie tylko :)

Czekamy na Wasze zdanie!

 

Bibliografia
"Nauka to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd" Tomasz Rożek | morswin.pl | wprost.pl | wikipedia.org

Autorką tego tekstu jest:
Kinga 

A jeśli chcesz poczytać o innych, równie ciekawych zwierzętach to nie czekaj dłużej 🐂 Mamy o nich oddzielną kategorię na blogu ;) 

 

Dzikie kotki

Dzikie kotki

Przypadkowy przechodzień poproszony o wymienienie paru dzikich kotów odpowiedziałby pewnie: Tygrys, lew, pantera, gepard, puma. Są to wszystkim znane gatunki, ale dzikich kotów jest znacznie więcej. Oprócz wielkich drapieżników występują też mniejsze, i to o nich będę dzisiaj pisać.


Karakal


Nazwa karakal wywodzi się od ,,kara kulak", które po turecku oznacza czarne uszy. Inaczej nazywany jest rysiem stepowym, bo jego uszy zakończone są charakterystycznymi ,,pędzelkami", jakie można znaleźć również u rysia. Występuje w Afryce. Żywi się zazwyczaj małym ssakami, np. myszoskoczkami. Jego umiejętności pozawalają mu nawet na polowanie na antylopy! Co ciekawe, karakale są bardzo łatwe do oswojenia. W przeszłości liczne ludy używały tych kotów do polowań. Rysie stepowe potrafią skakać nawet na 2 m. W 1998 roki w moskiewskim zoo stworzono genetyczną krzyżówkę karakala i kota domowego. Karakale były czczone przez starożytnych Egipcjan.

Ocelot

Oceloty występują głównie w Ameryce Południowej i Środkowej. Koty te żywią się szczurami, małpami, jaszczurkami, pancernikami, mrówkojadami, świnkami morskimi, wężami, żółwiami i ptakami, więc stosują raczej zróżnicowaną dietę. Oceloty są aktywne nocą. Kocięta mogą stać się pokarmem dla węży boa, anakond i kajmanów. Koty te potrafią doskonale pływać. Samice często wyrywają futro ze swojego brzucha, żeby wyścielić legowiska młodych.

Serwal

Serwale żyją w Afryce, czasami są nazywane nawet ,,afrykańskimi ocelotami". Koty te są nieco leniwe, ich umiejętności pozwalają na upolowanie antylopy bądź jelenia, ale żywią się gryzoniami, owadami, żabami, rybami i gadami. Nie udokumentowano białego serwala żyjącego dziko, ale w niewoli wystąpiły 4 takie osobniki. Kot ten potrafi biec z prędkością 80 km/h i wykonać pionowy skok na wysokość do 3 m. Krzyżówka serwala z kotem domowym stała się największą i najdroższą rasą kota domowego.

Ryś

Żywi się zającami, myszami polnymi, lisami i ptakami, a poluje w nocy. Ryś rudy żyjący w Ameryce Północnej zwany jest bobcat (skrót od bobbed tail cat - kot z obciętym ogonem). Ryś iberyjski żyjący w Hiszpanii i Portugalii jest zagrożony wyginięciem. Charakterystycznym elementem budowy rysia są szpiczasto zakończone uszy z ,,pędzelkami" oraz krótki ogon.

Manul

Występuje w Azji. Choć wygląda niepozornie, to żywi się gryzoniami i małymi ssakami, a czasami także ptakami. Jego grecka nazwa rodzajowa dosłownie oznacza ,,brzydkouchy". Kot ten ma najdłuższą i najgęstszą sierść spośród wszystkich kotowatych. W terenach, na których osiedla się manul, można dostać pozwolenie od władz na polowanie na to zwierzę. Z tego powodu gatunek znajduje się w niebezpieczeństwie. W środkowej Mongolii za połowę zgonów wśród tych kotów odpowiadają psy domowe.


Autorem tego tekstu jest 
Karolina

Źródła
wikipedia.org | dinoanimals.pl | ,,Świat Zwierząt. Dzikie koty'' Genevieve De Becker
Niestandardowe ciekawostki o... kacu

Niestandardowe ciekawostki o... kacu

Dorosłym często zdarza się wypić za dużo albo pomieszać kilka rodzai alkoholi. 

 

Czy wiedzą oni jednak jak temu można zapobiec? Może sam ukończyłeś 18 lat - czy wiesz co ci w takiej sytuacji pomoże? A co jeszcze pogorszy sprawę?
Ten artykuł jest właśnie po to abyś dowiedział jakie metody warto zastosować (w teraźniejszości lub dalekiej przyszłości).

 

Niestandardowe ciekawostki o kacu

 

KAC - jak powstaje i jak go leczyć?


Kac - jest nazywany syndromem dnia poprzedniego, dlatego, że zazwyczaj na drugi dzień po spożyciu nadmiernej dawki alkoholu towarzyszy nam złe samopoczucie.

JAK ON POWSTAJE?

Metanol, który jest zawarty w spożywanym alkoholu doprowadza człowieka do stanu upojenia alkoholowego, co zaburza metabolizm. Aldehyd octowy (sprawca nieprzyjemnego samopoczucia) trafia do krwi, a następnie wraz z nią do wątroby. Tam zachodzą procesy mające na celu wydalenie kwasu i w następstwie zamienienie go na kwas octowy. W organizmie powstaje z niego dwutlenek węgla i woda.

SKUTKI PICIA ALKOHOLU:

- odwodnienie organizmu
- brak witamin i składników odżywczych (odpowiedzialne są za dobre samopoczucie, siłę i witalność)
- częstsze oddawanie moczu
- choroby
- uzależnienia

DOLEGLIWOŚCI TOWARZYSZĄCE KACU:

 - nudności,
 - ból głowy,
 - wymioty,
 - wrażliwość na światło i hałas,
 - odwodnienie,
 - ogólne zmęczenie,
 - zaburzenia równowagi,
 - drżące dłonie.

SPOSOBY NA KACA. CO ROBIĆ, A CO NIE?

Oto kilka wskazówek, czyli rzeczy które autentycznie w czasie kaca pomagają:

- zjedzenie pełnowartościowego posiłku, picie dużej ilości wody (dostarcza to organizmowi wydalone witaminy i składniki odżywcze)
- spożywanie dań zawierających jajka (jajka mają aminokwasy, które pomagają rozłożyć alkohol obecny w organizmie)
- branie zimnego prysznicu (odświeża i stawia na nogi)
- spanie jak najwięcej (to właśnie w czasie snu organizm regeneruje się najszybciej)
- spożywanie środków nawadniających i tabletek (szybsze nawodnienie organizmu)

Czego w takim razie nie powinniśmy robić gdy mamy kaca:

 1. Powiedzenie "Czym się zatrułeś tym się lecz" – zdecydowanie nie! Pomaga on jednak tylko chwilowo i powoduje jedynie chwilowe przesunięcie kaca.
2. Napoje energetyczne – to odpada na 100%, ponieważ metanol połączony z innymi związkami chemicznymi, które posiadają tego rodzaju trunki są zabójcze i mogą doprowadzić nawet do zgonu!
3. Cytat "Na kaca najlepsza jest praca" – raczej odpada, bo komu by się chciało pracować kiedy ma się kaca i wszystko boli? :)


 SPOSOBY KTÓRE ŁAGODZĄ OBJAWY KACA (złote rady dla pijących alkohol)

PAMIĘTAJ!!!


1. Nie mieszaj alkoholu! Jeśli pijesz wino to wino, jeśli wódkę to wódkę, nie sięgaj po inny alkohol!
2. Jesteś palaczem? Ogranicz ilość spalonych papierosów! Jeśli nie musisz nie pal w ogóle. Nikotyna potęguje stan zatrucia alkoholowego.
3.Unikaj chipsów, orzeszków, paluszków – podrażniają one żołądek. Sięgnij po potrawy mięsne, ogórki kiszone, warzywa, owoce czy sery. Nie brzmi tak smakowicie ale na pewno lepiej działa na organizm.
4. Nawadniaj organizm zwykłą wodą mineralną – najlepiej przed każdym drinkiem, piwem czy lampką wina wypić szklankę wody.
5.Po powrocie do domu przed snem dobrze jest wypić szklankę wody z sokiem z cytryny – to samo zaraz po przebudzeniu. Sok z cytryny zmniejszy kwasowość żołądka.

 

I oto końcowi dobiegł profilaktyczny wpis o kacu. Nie warto pić alkoholu prawda?
To właśnie odradzamy młodym dorosłym i tym trochę starszym. Dobrego soku pomarańczowego!

 

Bibliografia:
biomist.pl

Autorką tego tekstu jest:
Natalia