Ryby (i dzieci) głosu nie mają

Ryby głosu nie mają

 

Słyszeliście to? I co? Uwierzyliście! A przecież o dzieciach mówi się to samo. Jednak one potrafią wrzeszczeć wniebogłosy.
A tak na bardzo poważnie to dzisiejszy odkrywczy wpis będzie o rybach. I głosie. Oraz o tym jak ryby cierpią.

 

Czy ryby mają głos?

Nie słyszymy dźwięków ryb!

Czy ryby wrzeszczą kiedy wyłowi je się na powierzchnię? Taplając się bezlitośnie w ostatnich kroplach wody oczerniają w swoim języku człowieka i jego złośliwość?
Raczej nie.
I tu docieramy do chwili refleksji i zastanowienia. To, że takich pogawędek nie słyszymy nie oznacza wcale, że ryby nie potrafią trajkotać! Rafy koralowe pod względem różnorodności dźwięków przypominają centra wielkich miast.
A hałasuję tam nie tylko ryby, ale też krewetki, jeżowce i kraby!


Po co tym rybom głos?

Po to żeby się porozumieć i przekazać informacje. Ryby "odzywają się" gdy bronią swojego terytorium lub gdy chcą zainteresować partnera. Często też mówią o zbliżającym się niebezpieczeństwie czy o miejscu znalezienia pokarmu. Niektóre gatunki ryb krzyczą w czasie kłótni o pożywienie czy kiedy starają się przestraszyć wrogów.


Jak ryby się odzywają? Co ze słuchem?

Ryby wydawać dźwięk mogą dzięki pęcherzowi pławnemu lub specjalnym, szybko drgającym mięśniom. Narządem rybiego słuchu jest linia boczna, czyli zespół ciałek zmysłowych ciągnący się od głowy ryby do jej ogona. Na włoski czuciowe znajdujące się na linii bocznej, oddziałuje docierająca do ryby fala dźwiękowa. Włoski pobudzają impulsy nerwowe, które dochodząc do mózgu powodują, że ryba słyszy.
Prawda jest taka, że mówią tylko wybrane gatunki ryb, za to słyszą wszystkie. Niektóre potrafią wychwytywać fale dźwiękowe za pomocą narządu Webera - łańcucha kostek łączący pęcherz pławny z błędnikiem błoniastym ucha.


Dźwięki i drogowskazy. Biedne ryby   

Podwodny hałas emitowany przez ryby, ssaki wodne i bezkręgowce jest swego rodzaju drogowskazem. W pierwszych momentach życia, ryby często kierują się słuchem, by znaleźć dla siebie odpowiedni dom. Zniekształcone dźwięki dochodzące na przykład z rafy koralowej mogą zgubić wędrujące ryby! W ten sposób gubią się całe ławice, co doprowadza do wymierania gatunków.

Dźwięki urządzeń takich jak motorówki, statki, skutery wodne, sonary, pogłębiarki czy odgłosy podwodnych detonacji wywołują niewyobrażalnie wielkie zakłócenia i niechciany hałas w podwodnym świecie. Okropne dźwięki mogą rozchodzić się pod wodą na odległość nawet dziesiątek kilometrów.
Staje się to poważnym zagrożeniem nie tylko dla życia ryb, ale także dla delfinów, morświnów oraz wielorybów. Nadmiar obcych dźwięków źle działa na ich zmysł echolokacji, dzięki któremu orientują one się w morskiej przestrzeni i zdobywają pokarm.


Jeżowce i płetwal

Te morskie zwierzaki tak jak ryby potrafią "mówić". Oczywiście po swojemu. Jeżowce w czasie skrobania rafy koralowej i poszukiwania pożywienia wydają dźwięki przypominające zgrzytanie zębów, o natężeniu 20-30 dB. Płetwal błękitny zaś oddaje odgłosy słyszalne z odległości setek kilometrów, o natężeniu 190 dB. Ustala tym samym swoje położenie i komunikuje się.

Czy ryby mają głos?

 

Co sądzicie na temat rybnych pogawędek?

Czy zastanawialiście się kiedyś nad komfortem słuchowym stworzonek pływających sobie w akwarium? A tych w morzu?

Piszcie śmiało w komentarzach o czym mówią ryby i nie tylko :)

Czekamy na Wasze zdanie!

 

Bibliografia
"Nauka to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd" Tomasz Rożek | morswin.pl | wprost.pl | wikipedia.org

Autorką tego tekstu jest:
Kinga 

A jeśli chcesz poczytać o innych, równie ciekawych zwierzętach to nie czekaj dłużej 🐂 Mamy o nich oddzielną kategorię na blogu ;) 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz