Herbata napojem młodości?

Każdy z nas pił herbatę od najmłodszych lat

Pomagała przy bólach brzucha, leczyła chore gardło, pomagała się odstresować czy uspokoić. Właśnie ona była odpowiedzią na wiele dolegliwości. Sam napój ma naprawdę długą historię i wiadome jest, że herbatę pito od wieków. Szczególne miejsce ma w Wielkiej Brytanii i w Azji.
W naszych sercach jest napojem rozgrzewającym i idealnie pasującym do spotkań towarzyskich pomijając inne płyny. Jednakże czy wiemy jakie herbata ma właściwości i czy wiem o tym, że przedłuża młodość?



Do Polski moda na herbatę przyszła w XIX wieku wraz z carskim wojskiem. Napój ten zaparzano dzięki samowarowi, było to naczynie do podgrzewania wody, napar nie był mocny i pito go wraz z cukrem. Co dziwne cukru nie dodawało się do samej herbaty tylko w postaci kostek ssano go jak cukierek i popijano z herbatą. Później natomiast przyjął się angielski sposób. Mocny napar zaparzano w imbryku i pito go w filiżankach z dodatkiem mleka. W naszej ojczyźnie powstają sklepu z różnymi gatunkami herbaty oraz herbaciarnie w których można spokojnie wypić owy magiczny napój. Tak nad Wisłą spełniają się słowa mistrza herbacianej ceremonii Tien Ji-henga: "Pijmy złocisty napar, by zapomnieć o zgiełku tego świata".

Herbata chroni przed miażdżycą, zawałami serca, obniża, również poziom cholesterolu. Istnieją przypuszczenia, iż picie zielonej herbaty zapobiega chorobą nowotworowym. Dermatolodzy i kosmetolodzy przekonani są, że niektóre związki występujące w herbacie poprawiają kondycję skóry i opóźniają procesy starzenia się, a także pomagają przy chorobach grzybicznych oraz pomagają przy owrzodzeniach. Ponadto herbata jest jednym z naturalnych środków posiadających kofeinę, dzięki czemu niweluje zmęczenie.

Istnieje wiele odmian herbat a oto one:

- Czarna herbata. To całkowicie sfermentowana herbata, wysuszona w gorącym strumieniu powietrza. Daje napar o intensywnej barwie, wyrazistym smaku i aromacie. Zawiera dużo garbników i kofeiny oraz katechin. Pobudza i odtruwa organizm, wzmacnia zęby i ma działanie bakteriobójcze. Producenci często wzbogacają ją owocami, kwiatami, wanilią czy rumem. Aromatyzowana bergamotką daje gatunek Earl Grey. Listki zalewa się wodą o temp. Ok. 85 st. C i przykrywa. Napar gotowy jest po 3-5 minutach.

- Zielona herbata. Świeżo zerwane liście zostawia się do przeschnięcia, a następnie podgrzewa, by zatrzymać proces fermentacji. Gorzkawy napar ma barwę cytrynowo-żółtą. Zawiera mniej kofeiny i garbników niż herbata czarna, ale zawartość katechin jest pięciokrotnie wyższa. Dlatego uważa się, że herbata zielona jest najzdrowsza. Najlepiej oczyszcza z toksyn i powstrzymuje procesy starzenia. Chroni serce, ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, obniża poziom cholesterolu, normalizuje ciśnienie. Jako jedyna z herbat przynosi ulgę osobom cierpiącym na nadkwasotę. Często jest aromatyzowana owocami i kwiatami. Listki (łyżeczka na filiżankę) zalewa się wodą o temp. 80-90 st. C i parzy ok. 3-5 minut. Niektóre gatunki można zaparzać dwu- lub trzykrotnie, przy czym pierwsze zaparzenie daje napar pobudzający, drugie - uspokajający.

- Czerwona herbata. Inaczej Oolong, czyli herbata poddawana bardzo krótkiemu procesowi fermentacji. Odmiana Pu-erh musi dodatkowo leżakować (nawet 50 lat). Napar ma intensywny smak i nieco błotny zapach. Zawiera najwięcej mikroelementów i kofeiny. Obniża poziom cholesterolu, poprawia pamięć, pomaga w walce z nadwagą, normalizuje ciśnienie, działa moczopędnie. Zalewa się ją wrzątkiem, parzy pod przykryciem 3-5 minut i pije bez cukru, bo może on zneutralizować niektóre lecznicze właściwości napoju.
-Biała herbata. Pączki listków, które nie zdążyły się jeszcze rozwinąć, suszy się w dość niskiej temperaturze, dzięki czemu susz ma srebrzysty odcień. Jasnożółty napar jest delikatny w smaku. Zawiera stosunkowo mało kofeiny, za to jest bogaty w cenne katechiny. Ma wszystkie zdrowotne zalety herbaty zielonej. Do kupienia w postaci skręconych listków i zwijanych kulek o kształcie truskawki lub mniejszych wielkości perły. Parzy się je w temp. 85 st. C przez 7-10 min.

- Żółta herbata. W Europie prawie nieznana. Jest przygotowywana z najmłodszych pędów i pączków liści, które ulegają częściowej (12-15%) fermentacji podczas procesu zwijania. Smakiem i aromatem jest zbliżona do herbaty zielonej najwyższej jakości i tak samo działa. Parzy się ją tak jak zieloną

Znalezione obrazy dla zapytania herbata

Zatem pozostaje tylko kwestia gustu co do znanych nam herbat. 


Wiadomo każda z nich ma coś unikalnego i posiada korzyści, które możemy osiągnąć pijąc każdą herbatę. Znane są również zamienniki naturalnego naparu, ale czy warto je pić?

To jest już informacja na inny artykuł, aczkolwiek czy nie lepiej pić naturalną herbatę i delektować się jej smakiem? Oczywiście, że tak powinniśmy najlepiej z mlekiem według angielskiej tradycji picia tego wspaniałego napoju.


Źródło z którego zabrałam rodzaje herbat
poradnikzdrowie.pl

Zdjęcia:
google grafika, WP abcZdrowie

Autorką tego artykułu jest
Julia

Jeśli podoba ci się artykuł udostępnij znajomym ⬇️ lub daj znać w komentarzu 💬 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz