Biała ŚMIERĆ

Biała śmierć

Czy ktoś zgadł co oznacza tytuł?
Jeśli postawiliście na cukier to zgadliście! 1:0 dla was. Biały, krystaliczny cukier. Wygląda niegroźnie, bo przecież co nam zrobi łyżeczka białej substancji? No niby nic, ale... no właśnie. Wszystko przed „ale” to nieprawda.



Cukier biały jest pochodzenia naturalnego (sacharoza), ale mimo tego nie dostarcza nic innego jak tylko energii i kalorii, a w nadmiarze prowadzi do nadwagi, otyłości. Według najnowszych zaleceń WHO cukry (również cukry wolne, które są w sokach) powinny stanowić nie więcej niż 5% dziennego zapotrzebowania. Oczywiście rezygnacja z cukru jest bardzo trudna, gdyż cukier to też tak jakby narkotyk i też uzależnia. Cukier pobudza w mózgu produkcję serotoniny, która poprawia nastrój, ale tylko na chwilę…

Dziś już wiadomo, że cukier jest zły... „Niegroźny” kryształek jest:

•    pożywką dla drobnoustrojów,
•    zakłóca gospodarkę hormonalną,
•    może powodować bóle głowy,
•    przyśpiesza proces starzenia się,
•    sprzyja powstawaniu próchnicy,
•    przyczynia się do rozwoju chorób ukł. krążenia, oraz nadpobudliwości u dzieci
•    przede wszystkim jest głównym czynnikiem otyłości i nadwagi.

Czyli jak dobrze widać nic dobrego z tego „niegroźnego kryształku”, prawda?

Będąc na zakupach dobrym pomysłem jest czytanie etykiety. Bardzo często to robię i najczęściej na pierwszym miejscu jest... cukier! No dobrze, rozumiem gdyby były o jakieś słodycze, itp., ale nawet w chrzanie? Cukier jest wszędzie… dosłownie.

Czytając etykiety można spotkać też SYROP GLUKOZOWO-FRUKTOZOWY.
Jest bezbarwny, ma formę płynną. Otrzymuje się go drogą przemysłową przede wszystkim ze skrobi kukurydzianej, rzadziej ze skrobi ziemniaczanej czy pszenicznej. Składa się z cukrów prostych: 55% stanowi glukoza, 42% fruktoza, zaś pozostałe 3% to dodatek innych cukrów.  W skrócie. Jest to po prostu kolejny cukier, czyli tego też unikamy. 😉

Zdrowo i słodko?

Na pierwszy rzut oka widać, że jest tu mowa o owocach. Jeśli ktoś z was tak pomyślał, to... nie zgadł! 1:1! 😀 Oczywiście nie mówię, że owoce są niezdrowe. Są zdrowe, tylko muszą być zjadane w odpowiedniej ilości, oraz w porze ( nie jemy owoców po godz. 16.00!).

Chodziło mi głównie o inne, równie zdrowe zamienniki cukru. A owszem, są takie i właśnie teraz chce je wam przedstawić:

1.    Naszym numerem jeden jest dzisiaj wszystkim dobrze znany… miodzik! Niby wszyscy go znają, ale rzadko kto go używa. Miód ma jeszcze większą wartość energetyczną niż biały cukier, ale za to wchłania się równie szybko. Miód ma przewagę nad sacharozą, gdyż zawiera niewielkie ilości minerałów: wapnia, żelaza, fosforu, magnezu i potasu. Dodatkowo znajdziemy w nim olejki, enzymy, garbniki, woski, pyłki kwiatowe oraz kwasy organiczne. Miodu najlepiej używać w deserach, których nie poddajesz obróbce cieplnej, gdyż traci on swoje właściwości w temperaturze powyżej 40°C.
Zamiast szklanki białego cukru użyj ¾ szklanki miodu. Jednocześnie pamiętaj, aby na każdą porcję miodu zmniejszyć ilość płynnych składników w przepisie o 3 łyżki.

2. 
   Na drugim miejscu znajduje się cukier z kory brzozy - ksylitol. Jest to najsłodszy związek spośród cukrowców. Co najlepsze jego metabolizm jest niezależny od insuliny i tylko nieznacznie podnosi stężenia glukozy we krwi! Ksylitol spowalnia opróżnianie żołądka i działa podobnie jak błonnik pokarmowy, a do tego hamuje rozwój bakterii powodujących próchnicę.
Ksylitol nie nadaje się do ciast drożdżowych i biszkoptu. W innych wypiekach, deserach i napojach sprawdzi się świetnie. Zamiast szklanki cukru białego użyj szklanki ksylitolu.

3.    Trzecie miejsce na podium zajmuje... syrop klonowy! Bardzo popularny w Stanach Zjednoczonych. Syrop cechuje się niższą wartością energetyczną od cukru białego, oraz jest bardziej odżywczy (dostarcza witamin  z grupy B, magnezu, potasu, fosforu, oraz manganu. Syrop jest gęsty, jest koloru bursztynowego i jest znacznie mniej słodki od cukru.
Ciemne syropy mają bardziej intensywny smak i nadają się do pieczenia, natomiast jasnych lepiej używać do już przygotowanych naleśników lub innych deserów. Zamiast szklanki białego cukru użyj ¾ szklanki syropu klonowego. Jednocześnie pamiętaj, aby na każdą porcję syropu zmniejszyć ilość płynnych składników w przepisie o 3 łyżki.

4.    Kolejny jest syrop z agawy. Ostatnio coraz częściej się z nim spotykam. Powstaje on w Meksyku  i jest produkowany z niektórych gatunków agawy. Syrop ma niski indeks glikemiczny, a także zawiera inulinę, czyli naturalny probiotyk. Esencja jest nawet trzykrotnie słodsza od zwykłego cukru.
W kuchni jest najczęściej używany jako dodatek do napojów, deserów lub wypieków. Zamiast szklanki białego cukru użyj ⅔ szklanki syropu z agawy. Jednocześnie zmniejsz ilość płynów w przepisie o ¼ oraz obniż temperaturę w piekarniku o 25°C.

5.    Inne równie zdrowe zamienniki białego cukru:
•    Stewia to cukier pochodzenia roślinnego; zawiera żelazo, miedź, mangan, oraz cynk. Stewia jest bezpieczna dla człowieka, ale nie zaleca się jej kobietom w ciąży ani karmiącym piersią.
•    Erytrytol naturalnie występuje w melonach, gruszkach i winogronach, a także w sfermentowanym jedzeniu. W przeciwieństwie do pozostałych erytrytol  wchłaniany jest w jelicie cienkim i nie wywołuje biegunek ani wzdęć.
•    Melasa jest produktem ubocznym otrzymywanym podczas produkcji cukru białego. Zazwyczaj ma postać ciemnego syropu. Melasa ma cenne właściwości, a szczególnie poleca się ją osobom cierpiącym na anemię, kobietom w ciąży, oraz sportowcom, gdyż zawiera żelazo.

  
I teraz pytanie do was. 

Czy jak znacie zdrowe zamienniki, to przestaniecie używać zwykłego cukru? 
Aktualnie staram się zwalczyć moje słodkie uzależnienie…
Słodzę herbatę rzadko, staram się unikać produktów z dużą ilością cukru... Nie jest to łatwe, ale przecież dla chcącego nic trudnego! 😉

Już za tydzień następny artykuł o... to będzie niespodzianka! 
Mam nadzieję, że blog wam się podoba i moja praca nie idzie na marne 💙

Do zobaczenia!

Autorką cyklu "Trzymaj formę" jest
Kasia 



Bibliografia
"Jeść zdrowiej" Daria Ładocha (Kuchnia Lidla)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz