Stany lękowe, jak je leczyć?

Co to tak naprawdę stany lękowe? Jak je leczyć? Jak sobie z tym radzić? Przeczytaj ten artykuł i spróbuj poradzić sobie z tym lękiem już dziś! Nie ma na co czekać!!!






Co to ten lęk?

Lęki zależą od indywidualnych przeżyć ludzi. Bardzo często przyczyn lęku upatruje się w przeżyciach wewnętrznych człowieka oraz jego problemach z okresu dzieciństwa. Są one różne, nie zależne od nas.

Jak są wywoływane?

- strachem
- odmianą nawyków
- agresją
- uciekaniem się do narkotyków
- napadami paniki
- przez stres pourazowy
- różnego rodzaju zaburzeniami

Jakie są rodzaje stanów lękowych?

a) fobie - polegają na wzbudzaniu strachu przez jakąś rzecz lub zaistniałą sytuację. Stany lękowe wzbudzają w nas także myśl o wypadkach, klęskach żywiołowych, utracie środków do życia, śmierci. Różnica między fobią, a prawdziwym wypadkiem jest taka, że podczas fobii nic sobie nie zrobimy.
b) zespół napadu lękowego - wiąże się z nagłymi atakami paniki, czyli odczuwaniem silnego stresu i przerażenia bez żadnego powodu.
Towarzyszą temu:
- przyspieszenie akcji serca,
- ból w klatce piersiowej,
- trudności z oddychaniem,
- nudności i wymioty,  
- zawroty głowy.
Do ataku paniki może dojść w każdej sytuacji, bez konkretnej przyczyny. Doświadczając ataków paniki, człowiek zaczyna żyć w obawie przed kolejnymi, co jeszcze bardziej pogarsza jego stan.
c)zaburzenia obsesyjno -kompulsyjne wiążą się z powtarzaniem czynności w wyniku obsesyjnych myśli, lęku bądź fobii. Nieleczone, zaburzenie to może zawładnąć naszym życiem. Na zaburzenia obsesyjno -kompulsyjne mogą cierpieć nawet małe dzieci, a często schorzenie to jest dziedziczone.
d)zespół stresu pourazowego rozwija się w wyniku doświadczenia traumatycznego przeżycia, takiego jak wypadek, gwałt, wojna lub bycie ofiarą przemocy. Osoba na niego cierpiąca wciąż przeżywa stres i stany lękowe, nawet gdy już nic jej nie zagraża.
Objawia się:
- problemem ze snem,
- poczuciem samotności,
- wybuchem złości,
- poczuciem winy.
Dużą rolę w leczeniu zespołu stresu pourazowego odgrywa psychoterapia.
e) zespół lęku uogólnionego - stres i niepokój towarzyszą nam we wszystkich naszych działaniach i sytuacjach życiowych.
Do objawów należą:
- problemy z koncentracją,
- przemęczenie,
- zaburzenia snu,
- bóle głowy,
- napięcia mięśniowe.

Czym się różni lęk od stresu?

Skąd wiemy czy to stres czy lęk? Różnią się tym, że stres działa krótkotrwale, np. przed sprawdzianem, dla nas ważnym spotkaniem, zaś lęk trwa cały czas i jest częścią naszego życia.
Stres w małych dawkach działa motywująco. Dzięki niemu rozwijamy nasze ambicje, osiągamy lepsze wyniki w szkole/ pracy, radzimy sobie w niebezpiecznych sytuacjach.
Silny i długotrwały może doprowadzić do obniżenia odporności oraz rozwoju chorób serca, depresji, a także zaburzeń lękowych.

Jak je leczyć?

Na rynku dostępnych jest wiele środków, które reklamowane są jako preparaty przeciwlękowe. Należy jednak ostrożnie podchodzić do ich stosowania, ponieważ dają krótkotrwałe efekty i mogą uzależniać.
Możemy do nich zaliczyć np. pochodne benzodiazepiny, neuroleptyki. Mogą wspomagać psychoterapie, ale jej nie zastąpią. Zbyt duża ich ilość jest ukazana w uszczerbku na zdrowiu.



Źródła
portal.abczdrowie/leki

Autorką tego tekstu jest
Zuzia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz